Fejetony 2008 - 2022O Listech Prahy 1, o knize a o autorovi
...


V prosinci roku 1991 vyšlo nulté – vánoční – číslo Listů Prahy 1 a od ledna 1992 pak začaly vycházet pravidelně. Za 30 let své existence se staly neodmyslitelným kulturně společenským periodikem pražské veřejnosti.
Tři dekády tak Listy Prahy 1 přinášejí nejen obyvatelům Prahy 1 ucelený přehled o pražském kulturním a společenském dění: přehledy výstav, koncertů, premiér, divadelní programy, tipy na knížky či výlety, informace pro seniory, události ve školách a další zajímavé rubriky. V každém čísle čtenáři najdou rozsáhlý rozhovor s výjimečnou osobností z oblasti umění, vědy nebo vzdělávání.
Nezávislý a apolitický měsíčník Listy Prahy 1 však nezveřejňuje jen suchý přehled událostí či programy divadel, vždy se snaží přinášet i čtení chytré, naučné a zábavné. Mezi to zábavnější čtení lze řadit i fejetony Ondřeje Sedláčka, které teď právě držíte v ruce. Souhrnně jsou vydávány u příležitosti třicátého jubilea Listů Prahy 1. První úvodní sloupky vycházely především z obsahu daného čísla. Postupem doby dostaly texty podobu fejetonů, jak je známe z českých novin již od „c. a k.“ časů.
Protože Listy Prahy 1 staví na své apolitičnosti, i fejetony se zabývají především problémy současného běžného občana, nikoliv světonázorovými třenicemi na nejvyšších místech. Autor si však vždy najde téma, které osloví – ať již souhlasně, nebo lehkou satirou a provokací – nejen z hlediska věcného řešení problému (v duchu klasického fejetonu mistra pera Jana Nerudy „Kam s ním?“), ale též s ohledem na aktuální situaci, společenské změny, technologický pokrok a mnoho dalších aspektů. Čtenář si v nich vždy najde to své.
Listy Prahy 1 vycházejí v tradiční tištěné podobě, v roce 2021 byla spuštěna rovněž plnohodnotná on-line verze (www.listyprahy1.cz), která zajistila moderní, dnes velmi žádanou dostupnost Listů.


Redakce Listů Prahy 1


Vydalo: Nakladatelství JALNA. www.jalna.cz
Ilustrace: Ondřej Sedláček
Jazyková úprava: Dagmar Hartmannová
Sazba: Jiří Sládeček
1. vydání
Praha 2022
ISBN 978–80–88421–02–3

Knihu lze objednat přímo u autora, nejlépe e-mailem zde...Přečíst si můžete i jiné moje knihyneboneboneboneboneboSvé služby „umělecké“ i „tvrdě komerční“ poskytuji profesionálům i nadšeným amatérům.

© Dřej 2022